Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva målning av fastigheter såväl invändigt som utvändigt. Snickeriarbeten, matt- och golvläggning, samt i övrigt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därutöver kunna äga och förvalta samt bedriva handel med fastigheter, värdepapper och annan lös egendom.
| 2025-12* | 2024-12* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 579 | 10 084 | 17 934 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 22 | 786 | 1 070 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 25 | 789 | 1 069 |
| Årets resultat (tkr) | 564 | 406 | 827 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 157 | 6 022 | 7 819 |
| Antal anställda | 12 | 12 | 13 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 579 | 10 084 | 17 934 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 22 | 786 | 1 070 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 25 | 789 | 1 069 |
| Årets resultat (tkr) | 564 | 406 | 827 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 116 | 197 | 238 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 041 | 5 825 | 7 581 |
| Tillgångar (tkr) | 6 157 | 6 022 | 7 819 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 170 | 2 606 | 2 200 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 410 | 1 210 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 987 | 2 007 | 4 409 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 157 | 6 022 | 7 819 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 169 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 12 | 12 | 13 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 048 | 840 | 1 380 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 0.2% | 7.8% | 6.0% |
| Soliditet | 51.5% | 60.1% | 39.3% |
| Kassalikviditet | 198.4% | 285.2% | 170.2% |
Granlunds Måleri AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Brp Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-04.
Bolaget ska bedriva målning av fastigheter såväl invändigt som utvändigt. Snickeriarbeten, matt- och golvläggning, samt i övrigt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska därutöver kunna äga och förvalta samt bedriva handel med fastigheter, värdepapper och annan lös egendom.